CBIS 4574526
CBIS 4574526
CBIS 4574534
CBIS 4574536
CBIS 1308106
CBIS 3109804
CBIS 3109806

Europas största Via Ferrata-anläggning
Det här företaget har GULD-medlemskap i Höga Kusten Turism och uppfyller högt ställda krav på sin verksamhet.

En unik adrenalinkick och ett fantastiskt äventyr i Världsarvet Höga Kusten.
Här har alla, mellan 40kg-140kg, en möjlighet att uppleva bergsklättring under maximal säkerhet. Det krävs inga förkunskaper och du behöver inte ha en fysik utöver det vanliga. Där naturliga steg saknas har stålpinnar och klamrar borrats fast. Flera hundra kraftiga bergsöglor har borrats in i Skulebergets 250 meter höga östbrant och genom bergsöglorna har ca 1300 meter stålvajer dragits, fördelat på 4 leder av olika svårighetsgrader.

Utrustningen du hyr består av hjälm, sele och en Y-slinga med två, för Via Ferrata, godkända karbinhakar. Genom att hålla i stålvajern klättrar du uppför berget. Båda karbinhakarna ska vara säkrade i vajern under hela turen. När du passerar bergsöglorna flyttar du en karbinhake i taget.

Lederna är inte byggda för barn så det krävs mycket av de vuxna. Vuxna ska själva vara trygga med höjden och ha uppsikt över minderåriga under hela turen, särskilt vid flytt av karbinhakarna. För en trygg och säker tur gäller max ett barn per vuxen.

Vita leden = Medelsvår (B)
Gula leden = Svår (C)
Röda leden = Svår+ (C/D)
Svarta leden = Extrem (E)

OBS! Alla lederna stängs vid regn. Kolla aktuell info på www.viaferrata.se

Starttider:
Drop in alla dagar:
MAJ - 21 JUNI 10.00-19.00
22 JUNI - 12 AUGUSTI 09.00-19.00
13 AUGUSTI - 31 AUGUSTI 10.00-19.00
SEPTEMBER 10.00-17.00
OKTOBER 10.00-15.00

Priser:
www.viaferrata.se

Egenskaper

  • Guldmedlem
  • Föreslagen längd: mer än 3 timmar

Hej! Har du frågor?

Turistservice

Hej, har du någon fråga om Höga Kusten? Vi hjälper dig gärna!

Öppettider

Alla dagar

09:00-17:00